Home    Sailing and Racing       Training        Facilities      Membership      Gallery      Handbook /Rota       Results     Contacts

Members Duty Rota Season 2019

 

Notes

 

Sunday races start at 1pm – so participants and duty team should aim to arrive by 12 noon

 

Wednesday races start at 7pm – so participants and duty team should aim to arrive by 6pm

 

Sunday coaching – aim to arrive at club around 9am – on the water by 10am, off the water around 11.30 (to be ready for racing at 1pm)

 

   Home    Sailing and Racing       Training        Facilities      Membership      Gallery      Handbook /Rota       Results     Contacts

Largo Bay Sailing Club

Main Street,

Lower Largo

Fife

KY8 6BP

Tel: 07967 291216

Email: socialmedia@largobaysc.org.uk or go to the contacts page

 

Welcome to Largo Bay Sailing Club - LBSC

 

Date

Event

Duty 1

Duty 2

Duty 3

March

Sun 31

Prep day at the Club 12:00hrs

Everyone

Everyone

Everyone

 April

Sun   7

No Sailing

 

 

 

 

Sun  14

Springboard Races 1 & 2

Bruce Birrell

Ben Birrell

David Moyes

 

Sun  21

Springboard Races 3  & 4

Peter Malcolm

Brian Taylor

Jane Rigot

 

Wed 24

Wednesday Early  Race 1

Kevan

Lynne Gibb

Brett Lawrence

 

Sat 27

Duty Training Day

All

 

 

 

Sun 28

Sunday Morning Coaching

 

 

 

 

 

Springboard Races 5 & 6

Ken Carruthers

Phil Carruthers

Doug Ross

 May

Wed 1

Wednesday Early Race 2

Nigel Orkney

Ian Wilson

Pippa Ogilvie

 

Sun 5

Sunday Early, Races 1, 2 & 3

Chris Lowe

Derek Gibb

Mhairi Ogilvie

 

Wed 8

Wednesday Early Race 3

Donald Aitken

Frances Lord

Geoff Beck

 

Sat 11

OPEN DAY

All

 

 

 

Sun12

Sunday Early Races 4, 5 & 6

John Erwin

Marc Rigot

Dave Waring

 

Wed 15

Wednesday Early Race 4

Tony Dumbreck

Alex Dumbreck

Steve Wood

 

Sat 18

Scottish Solos

All

 

 

 

Sun 19

Scottish Solos

All

 

 

 

Wed 22

Wednesday Early Race  5

Jim Blyth

Jude Beimers

Damian Bolton

 

Sun 26

Sunday Morning Coaching

Coaching Volunteers

 

 

 

 

Sunday Early  Races 7, 8 & 9

Bruce Birrell

Ben Birrell

David Moyes

 

Wed 29

Wednesday Early Race 6

Peter Malcolm

Brian Taylor

Doug Ogilvie

 June

Sun 2

No organised sailing

 

 

 

 

Wed 5

Wednesday Early Race 7

Kevan Gibb

Lynne Gibb

Brett Lawrence

 

Sat 8

Training

 

 

 

 

Sun 9

Training

 

 

 

 

Wed 12

Wednesday Summer Race 1

Nigel Orkney

Ian Wilson

Pippa Ogilvie

 

Sat 15

Training

 

 

 

 

Sun 16

Training

 

 

 

 

Wed 19

Improver Evening

Peter Malcolm

 

 

 

Sat 22

Open Regatta

 

 

 

 

Sun 23

Open Regatta

 

 

 

 

Wed 26

Wednesday Summer Race 2

John Erwin

Derek Gibb

Mhairi Ogilvie

 

Sun 30

Sunday Morning Coaching

Coaching Volunteers

 

 

 

 

Golden Jubilee

Ken Carruthers

Phil Carruthers

Doug Ross

 July

Wed 3

Wednesday Summer Race 3

Tony Dumbreck

Alex dumbreck

Steve Wood

 

Sun 7

Sunday Summer Races 1, 2 & 3

Donald Aitken

Marc Rigot

Doug Ogilvie

 

Wed 10

Wednesday Summer Race 4

Chris Lowe

Frances Lord

Dave Waring

 

Sun 14

Sunday Morning Coaching

Coaching Volunteers

 

 

 

 

Raeburn Trophy

Jim Blyth

Jude Beimers

Damian Bolton

 

Wed 17

Wednesday Summer Race 5

Bruce Birrell

Ben Birrell

David Moyes

 

Sun 21

Sunday Summer races 4, 5 & 6

Peter Malcolm

Brian Taylor

Jane Rigot

 

Wed 24

Wednesday Summer Race 6

Kevan Gibb

Lynne Gibb

Brett Lawrence

 

Sun 28

Sunday Morning Coaching

Coaching Volunteers

 

 

 

 

Sunday Summer Races 7, 8 & 9

Ken Carruthers

Phil Carruthers

Doug Ross

 

Wed 31

Wednesday Late Race 1

Nigel Orkney

Ian Wilson

Pippa Ogilvie

 Aug

Sun 4

Menzies Salver

Donald Aitken

Frances Lord

Doug Ogilvie

 

Wed 7

Wednesday Late Race 2

John Erwin

Derek Gibb

Mhairi Ogilvie

 

Sun 11

Sunday Morning Coaching

Coaching Volunteers

 

 

 

 

Sunday Summer races 10, 11 &12

Tony Dumbreck

Alex Dumbreck

Steve Wood

 

Wed 14

Wednesday Late Race 3

Jim Blyth

Jude Beimers

Damian Bolton

 

Sat 17

Closed Regatta

 

 

 

 

Sun 18

Closed Regatta

 

 

 

 

Wed 21

Wednesday Late Race 4

Peter Malcolm

Brian Taylor

Geoff Beck

 

Sun 25

Sunday Morning Coaching

Coaching Volunteers

 

 

 

 

Sunday Late Races 1, 2 & 3

Bruce Birrell

Ben Birrell

David Moyes

 

Wed 28

Wednesday Late  Race 5

Kevan Gibb

Lynne Gibb

Brett Lawrence

Sept

Sun 1

Sunday Late Races 4, 5 & 6

Chris Lowe

Marc Rigot

Dave Waring

 

Wed 4

Wednesday Late Race 6

Donald Aitken

Frances Lord

Doug Ogilvie

 

Sun 8

Sunday Morning Coaching

Coaching Volunteers

 

 

 

 

Sunday Late Races 7, 8 & 9

Ken Carruthers

Phil Carruthers

Doug Ross

 

Sun 15

Rollo’s Tankard

Nigel Orkney

Ian Wilson

Pippa Ogilvie

 

Sun  22

Sunday Morning Coaching

Coaching Volunteers

 

 

 

 

Sunday Late races 10, 11 &12

John Erwin

Derek Gibb

Mhairi Ogilvie

 

Sun  29

Cancelled Trophy Races Day

Jim Blyth

Jude Beimers

Damian Bolton

  Oct

Sun 6

Equinox Series 1& 2

Tony Dumbreck

Alex Dumbreck

Jane Rigot

 

Sun  13

Equinox Series 3 & 4

Chris Lowe

Marc Rigot

Geoff Beck

 

Sun  20

Equinox Series 5 & 6